Site Hızlandırma Teknikleri

  • 1751 Okunma

  • 24 Mart 2019

  • 0 Yorum

Site hızlandırma teknikleri hakkında bilgiler sunduğumuz bu yazımızda, site hızının yavaş olmasının zararları konusunu da irdeleyeceğiz.

Sitelerinizin yavaş açılması, kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediği kadar arama motorlarına da olumsuz sinyaller veren önemli bir SEO handikapıdır. Yapılan testlerde kullanıcıların yavaş açılan site ve sayfalardan hemen çıktığını, hemen çıkma oranını ise zirveye taşıdığını göstermektedir. Arama motorlarına site hızıyla ilgili giden olumsuz sinyallerse, sitenin arama sonuçlarında gerilere düşmesine neden olmaktadır.

Bilindiği üzere yeni Google algoritmalarına göre, site hızı eskisinden çok daha fazla önem arz eden SEO kriterleri arasında yer almaktadır. Siteniz yavaş açılıyor ve buna bağlı olarak hemen çıkma oranınız artıyorsa, aşağıdaki site hızlandırma yöntemleri üzerinde çalışmalar yaparak site hızınızı artırabilirsiniz.

Site Hızlandırma Teknikleri

Kaliteli Hosting

En iyi site hızlandırma teknikleri arasında, hizmet aldığınız hosting firmasının hızlı bir alt yapıyla hizmet sunabilmesi oldukça önemlidir. Her ne kadar birçok webmaster tarafından hakkıyla önemsenmeyen bir ayrıntı olsa da, site hızlandırma tavsiyeleri arasında dikkate alınması gerekenlerden birisidir.

Gzip Kullanımı

Kesinlikle tavsiye edebileceğimiz site hızını artırma teknikleri arasında yer alan Gzip kullanımı, sitenizin boyutunu düşürerek gerek sayfalarınızı ve gerekse site açılma hızınızı olumlu ölçüde etkileyecektir.

Tarayıcı Önbellekleme

Sitelerinizi hızlandırmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerden birisi de, tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanmaktır. Bu özellik sayesinde, sitenizin hızlı açılmasına olumlu katkı sağlayabilirsiniz.

Açılış Sayfası Yönlendirmesinden Uzak Durun

Google site hızı ölçme aracını kullandığınızda site hızına ilişkin bir hata aldığınızda, varsa daha önceden yapmış olduğunuz açılış sayfası yönlendirmesini kaldırarak, yönlendirmeden kaynaklı hız düşüşünü engelleyebilirsiniz. Genellikle SSL alan site sahiplerinin https:// protokolü kullanmaya başlamalarıyla yaptıkları bu yönlendirme, site hızına olumsuz etki eden faktörler arasınadır.

Fotoğraf Boyutları

Fotoğraf boyutlarının yeniden optimize edilmesi de, site hızlandırma teknikleri arasında yer almaktadır. Bunun için resimlerinizi online olarak yeniden optimize etmenize olanak tanıyan web sitelerinden yararlanabilirsiniz. Bu sitelere örnek verecek olursak; tinyjpg.com ve tinypng.com sitelerini öenerebiliriz.

Hata Sayfaları ve Kırık Linkler

Kırık linklerin oluşturmuş olduğu gereksiz istekler, sitenizin yavaşlamasına etki eden faktörlerden birisidir. Bu nedenle sitenizdeki kırık linkleri bulup düzelterek, site hızınızı artırabilirsiniz. Kırık linkleri bulmak için brokenlinckcheck.com/broken-links.php ve validator.w3.org/checklink sitelerini önerebiliriz.

Alt Sayfalarınızın Html Boyutlarını Küçültün

Alt sayfalarınızın boyutunun küçük olması, site hızlandırma teknikleri arasında önemli yer tutmaktadır. CSS ve html kodlarının arındırılmış olması, site hızına olumlu etki etmektedir.

DNS Sorunlarının Giderilmesi

Sitenin hızını etkileyen sorunlar arasında yer alan DNS problemleri, sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesine engel olmaktadır. Bu nedenle DNS sorunlarının giderilmesi, site hızlandırma yöntemleri arasında önem arz etmektedir.

Sitenizin DNS sorunlarını gözlemlemek için, intodns.com sitesini kullanabilirsiniz.

Javascript Dosya Boyutlarını Küçültmek

En iyi site hızlandırma teknikleri arasında yer alan Javascript dosyalarının boyutunu küçültmek, site hızını artırmak için oldukça etkilidir.

CSS Optimizasyonu

Online olarak CSS dosyalarınızı sıkıştırarak optimizasyon etmenize imkan veren sitelerden CSS dosya sıkıştırması yaparak, site hızınızı artırabilirsiniz.

W3 Kod Doğrulaması

Web sitenizin kod doğrulamasını yaparak, çıkan hataları düzeltin. W3c standartlarına uygunluğunu kontrol edeceğiniz sitenizde yer alan hataları düzeltmekte, site hızlandırma tekniklerinden birisidir.

Bunun için validator.w3.org sitesini kullanabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra, sitenizin eskisine nazaran çok daha hızlı yüklendiğini görebilirsiniz.

Site Hızı Performansı Nasıl Test Edilir?

Web sitenizin hızıyla alakalı farklı bilgiler edinmek için kullanabileceğiniz, farklı birçok araç bulunmaktadır. Aşağıda önerisini yapacağımız araç ve siteler, alanında kendini kanıtlamış olanlardır.

Google Page Speed İnsight

Oldukça basit bir kullanım sunan online araç, linkten de anlaşılabileceği gibi Google’nin sunmuş olduğu hizmetlerden birisidir.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak, araca ulaşabilirsiniz.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Google Mobil Site Hız Testi Aracı

Mobil site girişlerinin yüklenme hızını test etmek için yine Google’nin sunduğu, bir diğer hizmeti kullanabilirsiniz. Mobil sitenizin hız performansını gözlemlemek için, aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://testmysite.withgoogle.com/intl/tr-trMobil 

Pingdom Tools

Site hızını ölçtüğü gibi, site hızına olumsuz etki eden faktörleri de gösteren harika bir araç olan Pingdom Tools, tavsiye edebileceğimiz site hız testi araçlarından birisidir.

Lihgt House Eklentisi

Yine Google’un sunduğu hizmetlerden birisi olan Lihgt House eklentisi, sitenizdeki performans sorunları hakkında kaliteli raporlamalar sunarak sorunlar hakkında sizi bilgilendirmektedir.

Pingdom

Site hızınızı sorgulayıp detaylı analiz alabileceğiniz sitelerden birisi de, tools.pingdom.com sitesidir.

Yukarıda bahsi geçen site hızlandırma teknikleri dikkatli bir şekilde uygulandığında, site hızınızı SEO çalışmasına uygun hale getirmiş olursunuz.

Benzer Yazılar

Ürün URL Optimizasyonu

Sıralama faktörlerinden biri olan urllerin ürün isimlerine göre SEO kriterlerine göre optimize edilmesi gerekmekt

Google belirli dönemlerde çekirdek yapısında belirli başlı güncellemeler yapmaktadır. Bu güncellemelerin bazılarını habersiz bir şekilde yaparken bazılarını da blog sayfasında paylaş

Sitenize gelen bağlantıları detaylı olarak analiz ettikten sonra sitemiz için zararlı olanları engellememiz gerekmektedir. Bu  bağlantılar sizin haberiniz olmadan da sitenize zarar verebilme

Google sıralama sinyalleri için  üretimi, site içi faktörler arasında yer alan önemli, hatta en önemli kriterlerden birisidir. Google’da üst sıralara çıkmak için içeriğin önemi nedi

bsr abholtermine