Google AMP Nedir ? AMP Nasıl Kullanılmalıdır ?

  • 1942 Okunma

  • 26 Nisan 2019

  • 0 Yorum

Google AMP nedir? Sorusunun cevabını bulacağınız bu yazımızda, bu sorunun çözümü için yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler bulabilirsiniz.

Yapılan testler sonucunda, web sitelerini ziyaret edenlerin 4’te 1’i gibi önemli bir bölümü, ziyaret ettikleri web sitesinin 6-7 saniye içerisinde açılmaması halinde, sayfayı ziyaret etmekten vazgeçtiklerini göstermektedir.

Google sayfalardaki hız sorununu çözmek için 2016 yılında Türkçesi “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” anlamına gelen ‘Accelerated Mobile Pages’ ismiyle bir çözüm buldu. Bulunan bu çözüm, aşağıda da anlatacağımız üzere kısaca Google AMP olarak anılmaktadır. Bu sistem sayesinde site birkaç saniye geçmeden açılmakta ve buna rağmen çok daha az veri harcamaktadır.

Google AMP Nasıl Kullanılmalıdır ?

Anlaşılır şekilde bir tanımlamayla; web sitelerinin cep telefonlarıyla ziyaret edildiklerinde, sayfaların çok hızlı bir şekilde yüklenmesine imkan veren ve Google tarafından sunulan site yayınlama teknolojisidir. Google 2016 yılından günümüze kadar tam 1,5 milyar AMP sayfa ve 25 milyon kadar alan adı yayınlamıştır.

Google kullanıcı memnuniyeti sağlamak adına sunduğu bu teknoloji sayesinde, birçok web sitesi ve sayfaları daha hızlı gezilebilir hale gelmiştir. Benzer bir durumda Facebook tarafından sunulan Facebook Instant Articles, yani kullanıcıların Facebook’tan ayrılmadan makale okumalarına izin verdiği sistem içinde geçerlidir.

Google’ın arama motorları sıralamalarında, bu sayfalara öncelik tanıdığı da bilinmektedir. Google mobil arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama elde etmek isteyen sitelerin, AMP teknolojisinden yararlanması oldukça önemli bir durum haline gelmiştir. Google’da AMP sayfalarına verilmiş olan linkler, siteye backlink anlamında + bir değer katmasa da, site hızını önemli ölçüde artırması ve sıralamalarda daha iyi bir yer edinmesi nedeniyle önem taşımaktadır.

Facebook Instant Articles ve Google AMP teknolojisi arasındaki en önemli fark, AMP sayfaları tek platforma bağlıdır. Ayrıca e-ticaret siteleri, içerik yönetim sistemleri, sosyal ağlar ve popüler arama motorları bu teknolojiyi desteklemektedir. AMP teknolojisini Twittter, Reddit, Bing, Medium, eBay, Squarespace ve WordPress gibi büyük internet teknolojisi markalarının desteklediği bilinmektedir.

2016 senesinde AMP Ads Initiative ismiyle yeni bir girişimin, yayıncılara eskisine nazaran çok daha hızlı yüklenen ve daha yenilikçi reklamlar sunmasına imkan tanınan teknoloji olduğu bilinmektedir. Bu sayede özellikle haber siteleri, AMP teknolojisi kullanan sayfalardan standart diğer sayfalarla birlikte elde ettikleri reklam gelirinin de aynı olması sağlanmıştır.

Bu teknoloji sayesinde artık internet yayıncıları, mobil içerik oluşturan web siteleri üzerinde Google daha rahat bir kontrol sağlamayı da başarmıştır. Kullanıcı odaklı SEO düşünüldüğünde son derece yararlı bir teknoloji olan AMP, günümüzde marka olma hedefinde olan ya da marka olan web siteleri açısından oldukça önemli bir teknoloji olarak kabul görmektedir. Zira son Google algoritmasında site hızının SEO açısından önemi oldukça artmış ve hatta hız kriteri arama motoru sıralamasında önemli ölçüde etkili olmaya başlamıştır.

 

Benzer Yazılar

Ürün URL Optimizasyonu

Sıralama faktörlerinden biri olan urllerin ürün isimlerine göre SEO kriterlerine göre optimize edilmesi gerekmekt

Google belirli dönemlerde çekirdek yapısında belirli başlı güncellemeler yapmaktadır. Bu güncellemelerin bazılarını habersiz bir şekilde yaparken bazılarını da blog sayfasında paylaş

Sitenize gelen bağlantıları detaylı olarak analiz ettikten sonra sitemiz için zararlı olanları engellememiz gerekmektedir. Bu  bağlantılar sizin haberiniz olmadan da sitenize zarar verebilme

Google sıralama sinyalleri için  üretimi, site içi faktörler arasında yer alan önemli, hatta en önemli kriterlerden birisidir. Google’da üst sıralara çıkmak için içeriğin önemi nedi

bsr abholtermine