SEO Uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır?

 • 1503 Okunma

 • 8 Mart 2019

 • 0 Yorum

İnternet üzerinde yayın yapan web sitenizin kategorisi ne olursa olsun, SEO uyumlu içerik hazırlamak hayati bir öneme sahiptir. SEO uyumlu içerikler SEO çalışmalarının, SEO çalışmaları ise web sitelerinin atar damarı niteliğindedir. Yani sitenize doğal yollarla güçlü trafikler elde etmek için yapacağınız SEO çalışmasının en önemli aşaması, SEO uyumlu içerikler üretmektir.

SEO uyumlu içerik nasıl hazırlanır? Sorusuna maddeler halinde cevap vererek, daha iyi anlaşılmasını sağlayalım.

Anahtar Kelime Çalışması Yapın

Yapacağınız anahtar kelime çalışması, içeriğin temel noktasını oluşturmaktadır. Yani inşa edeceğimiz binanın temelinin sağlamlığı olarak, anahtar kelime çalışmasını görebilirsiniz.

Hazırlayacağınız içerikle ve sitenizle uyumlu anahtar kelime seçimi yapmak, en akılcı yoldur. Bunun için temel anahtar kelimenizi farklı anahtar kelime araçları kullanarak belirledikten sonra, aynı zamanda Google’de aratarak Google sayfasının en altında önerdiği farklı aramalardan da ilham alabilirsiniz.

Anahtar kelime analizinizi yaparken rakiplerin bu anahtar kelimelerde ne kadar başarılı olduğunu dikkate almanın yanı sıra, anahtar kelimenizle alakalı kelime öbeklerinden de faydalanın. Özelliklede rakiplerinizin kullanmadığı arama alabilecek kelime öbeklerini kullanmak, SEO uyumlu içerik oluşturma konusunda yararlanabileceğiniz kilit konuma sahip tekniklerden birisidir. Böylelikle içerikleriniz, aşağıda da bahsedeceğimiz üzere semantik tarzda içerik niteliği kazanacaktır.

Anahtar kelime analizi yapmak için, şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • Google üzerinden arama yaparken, siz aramak istediğiniz terimleri yazmaya başladığınızda arama motoru yazdığınız kelimelerle alakalı farklı önerilerde bulunacaktır. Bunlar, Google üzerinde o konuyla alakalı en fazla aranan kelime öbekleridir. Bir mahsuru yoksa, uygun olanları mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederiz.
 • Google’nin sunmuş olduğu önemli hizmetlerden birisi olan Google anahtar kelime planlayıcısı, anahtar kelime analizi yaparken oldukça işinize yarayacaktır. Adwords reklam verenleri için sunulmuş olan bu hizmetten, site sahipleri de sıklıkla yararlanmaktadır.
 • Google’de yukarıda da bahsettiğimiz gibi anahtar kelimenizi içeren bir arama yaptığınızda, sayfanın en altında aramanızla alakalı farklı öneriler çıkmaktadır. Bu önerilerde, SEO uyumlu makale hazırlama konusunda yarar sağlayacak yöntemler arasında kullanılmaktadır.
 • Anahtar kelime analizi yapmak için önerebileceğimiz oldukça kullanışlı yöntemlerden birisi de, elbette ki Ubersuggest sitesidir. Yabancı bir site olmasına karşın Türkçe dil desteği de bulunan Ubersuggest sitesi, arama çubuğuna yazdığınız anahtar kelimenizle alakalı olan birçok farklı arama terimini, arama hacimleriyle birlikte vermektedir. Ayrıca anahtar kelimeniz üzerindeki rakipleriniz hakkında bilgi veren site, ücretsiz olmasıyla da dikkate değer katkılar sunmaktadır.

Özgün Değil Eşsiz ve Kaliteli İçerikler Üretin

SEO uyumlu içerik nasıl hazırlanır? Sorusuna verilen cevaplar arasında yer alan özgünlük kavramı, aslında hakkıyla idrak edilemeyen ve içeriğin temel taşını oluşturan kavramlardan birisidir. Özgün içerik anlayışı başka sitelerde aynı içerikle benzer kavramlar kullanılmış ve test programlarında özgün çıkmış içerikler olarak anlaşılsa da, aslında içeriğin “eşsiz” ya da “benzersiz” kelimeleriyle tarif edebileceğimiz nitelikte olması gerekmektedir. Yani SEO uyumlu makale hazırlarken, adeta bir cümle sihirbazı olmalı, aslında aynı konuyu anlatırken benzersiz bir anlatım yapılmalıdır.

Benzersiz içerik hazırlamak, bir web sitesi için en önemli unsurlardan birisidir. Hatta en önemli unsurdur demek, bir mübalağa olmayacaktır. Her ne kadar kaynak olarak kullandığınız bir konuyu anlatıyor olsanız da, kelimelere sihirli dokunuşu yapabilmek siteniz için yapacağınız en önemli çalışma olan SEO için mükemmel sonuçlar doğuracaktır.

Konu anlatımınızın da mükemmel bir akışa sahip olması ve okuyucunun nefesini tutarak “acaba devamında ne bilgiler var?” sorusunun muhatabı yapmakta, SEO uyumlu içerik oluşturma konusunda başarı sağlamak için büyük önem arz etmektedir.

İmla Kurallarına Dil Kullanımına Riayet

Her şeyden önce, kullandığınız dile hakim olmanız gerekmektedir. Yanlış kelimeler kullanmaktan kaçınmalı, imla hatalarına muazzam ölçüde dikkat etmelisiniz. Maalesef ki birçok içerik sağlayıcısı arkadaşın yaptığı en büyük hata, imla kurallarından yoksun içerikler hazırlamalarıdır.

İçeriğin özgün olması ve belirli ölçüde anahtar kelimelerin geçmesi, SEO için yeterli bir içerik çalışması değildir. İçerikte SEO uyumunun önemli olan bir yanı da, kullanıcının içeriğin tamamını, en azından büyük bir bölümünü okumasını sağlamaktır. İçerik hazırlarken ihmal ettiğimiz en önemli imla hatası, virgül sayısının azlığıdır. Virgül okuyucunun okuma esnasında, rahat nefes almasına ve okuduğunu anlamasına yardımcı olan en önemli imla işaretidir. Bu sayede okuyucu okuduklarını daha iyi anlayarak, okumaktan zevk alacaktır.

İçeriğinizin Sayfada Nasıl Durduğuna Dikkat Edin

Her ne kadar SEO ile doğrudan bağlantılı olmasa da, SEO uyumlu içeriğin okuyucu odaklı SEO yapısına sahip olmasının oldukça önemli olduğunu söylemiştik. Yani okuyucuya, içeriklerinizi okutmanız gerekmektedir. Bunun içinde içeriklerinizin, sayfanızda estetiksel açıdan göze hoş gelmesi gerekmektedir.

Özetle az paragraf kullanılması ya da hiç kullanılmaması, alt başlık sayısının yazı uzunluğuna göre az olması gibi kriterler, kullanıcı odaklı SEO açısından önem taşımaktadır. Bu konuya yazımızın sonunda, kullanıcı odaklı SEO nedir? alt başlığı ile daha detaylı olarak değineceğiz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu ve Yerleri

Anahtar kelime yoğunluğunun, içeriğinizin toplam kelime sayısıyla belirli bir yüzde de orantılı olması gerekmektedir. Genellikle 100 kelimede 3 anahtar kelime geçilmesi geçmişte öneriliyor olsa da, yeni algoritmalarla bu oranın %1-2 arasında olmasının ideal olacağını söylemek mümkündür.

Ancak soru içeren anahtar kelimelerde anlatımı bozacağı ve doğal olarak kullanıcı odaklı SEO’dan uzak kalacağı için, soru içeren anahtar kelimeleri daha az kullanmak daha mantıklıdır.

Anahtar kelimelerin kullanılması gereken yerler ise, şunlardır:

 • Makale başlığında
 • Önem sırasına göre mümkünse; içeriğin başında, içeriğin başında yer verilmediyse ilk 30 kelime içerisinde veya ilk paragrafında
 • İçeriğin tamamının başlangıcında, ortalarında ve sonlarında
 • En az 1 alt başlıkta

Anahtar kelimenizin geçmesi, en ideal olanıdır.

Site İçi Linkleme Yapın

Her ne kadar içerik hazırlamakla yakından alakalı olmasa da, içeriğinizi siteye eklerken yapmanız gereken şeylerden birisidir. Özellikle daha önemli konularınızın, sitenizde bulunan alakalı ama daha önemsiz konulardan iç link alması, SEO uyumlu makale hazırlama bakımından olumlu sinyaller vermektedir.

Semantik Makaleler

Özellikle webmaster forumlarında içerik sağlayıcı birçok arkadaşın, maalesef ki uzak kaldığı konuların başında semantik içerikler hazırlanmasının tam olarak kavranmaması gelmektedir.

Semantik makale nasıl yazılır? Sorusuna ayrı cevap vermek, ayrı bir önem taşımaktadır. Bu tarz içerikler, kullanıcıların yapabileceği benzer aramalara göre hazırlanmış içerikler olarak tanımlanabilir.

Örneğin bu içeriği sizlere hazırlarken ana anahtar kelimemiz, SEO uyumlu içerik nasıl hazırlanır? Sorusudur.  Ancak bu bilgiyi almak isteyen kullanıcıların bir kısmı, bu bilgiye ulaşmak için aşağıdakiler gibi aramaları da sıklıkla yapmaktadırlar.

 • SEO uyumlu makale hazırlama
 • Semantik makale nasıl yazılır?
 • SEO uyumlu içerik oluşturma
 • SEO uyumlu içerik hazırlamak
 • SEO uyumlu içerik nasıl yazılır?
 • Semantik içerik hazırlama

Gibi benzer aramalar, yapılmaktadır. Ve yazımızın bütününü ele aldığımızda, bu kelime öbeklerinin en az 1 defa makalemizde geçtiğini görebilirsiniz. İşte anahtar kelimeniz ne olursa olsun, benzer şekillerde arama yapılabilecek kelime gruplarını da hazırladığınız içeriğin içerisinde anlatım bütünlüğünü bozmayacak şekilde geçirmek, kısacası semantik içerik hazırlama anlamına gelmektedir.

Bunların dışında H etiketlerine, ve yazı içerisinde anahtar kelimelerin birkaç tanesinin kalın olarak yazılmasına dikkat etmeninde, ufak etkileri olduğunu hatırlatalım.

SEO uyumlu içerik nasıl yazılır? Sorusuna, belki de hiçbir yerde bulamayacağınız oldukça kapsamlı cevaplar verdik. Hedefi 12’den vurmak için, İçeriklerde kullanıcı odaklı SEO nasıl yapılır? Sorusuna cevap vererek, yazımızı sonlandıralım.

İçeriklerde Kullanıcı Odaklı SEO Nasıl Yapılır?

SEO kavramını ele aldığımızda, çok çeşitli yönlerinin olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Bunlardan birisi de, aslında web siteleri ve içerikler için kilit taşı niteliği taşıyan kullanıcı odaklı SEO’dur.

Hatırlayalım ki başta Google olmak üzere tüm arama motorları, sitenin ziyaretçi almasının yanı sıra, bu ziyaretçilerin sitede geçirdikleri sürenin uzunluğuna da SEO açısından oldukça önemlidir. Kullanıcıyı içerikte tutmanın en önemli yolları da, yazımızın başından beri bahsettiğimiz ve özellikle kullanıcı odaklı SEO diye vurguladığımız bilgilerdir.

Özetle arama motorları için içerik oluşturmaya verdiğimiz önemden daha fazlasını, kullanıcıların hazırladığımız içerikte daha uzun süre kalmasına vermeliyiz. Bu sayede önemli içeriklerimiz anahtar kelime bazlı olarak arama motorlarında yükselişe geçecek, bu durumda sitenin komplesine etki ederek sıralamalarda daha iyi sonuçlar almamızı sağlayacaktır.

SEO uyumlu içerik nasıl hazırlanır? Sorusuna, anlaşılır ve eksiksiz cevaplar verdik. Sizler için hazırladığımız bu içeriği beğendinizse ya da eklemek, sormak istediğiniz bir şeyler varsa, yorum bölümünden diğer ziyaretçilerimizin istifadesine sunabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Benzer Yazılar

Ürün URL Optimizasyonu

Sıralama faktörlerinden biri olan urllerin ürün isimlerine göre SEO kriterlerine göre optimize edilmesi gerekmekt

Google belirli dönemlerde çekirdek yapısında belirli başlı güncellemeler yapmaktadır. Bu güncellemelerin bazılarını habersiz bir şekilde yaparken bazılarını da blog sayfasında paylaş

Sitenize gelen bağlantıları detaylı olarak analiz ettikten sonra sitemiz için zararlı olanları engellememiz gerekmektedir. Bu  bağlantılar sizin haberiniz olmadan da sitenize zarar verebilme

Google sıralama sinyalleri için  üretimi, site içi faktörler arasında yer alan önemli, hatta en önemli kriterlerden birisidir. Google’da üst sıralara çıkmak için içeriğin önemi nedi