SEO

SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

İnternet sitelerinin yönetimiyle uzaktan yakından alakalı olan neredeyse herkesin en az bir kez duyduğu SEO nedir? Sorusuna cevap bulacağınız bu yazımızda, aynı zamanda SEO nasıl yapılır? Sorusunun cevaplarının yanı sıra SEO hakkında çok geniş kapsamlı bilgilere yer verdik.

SEO Nedir?

İngilizce Search Engine Optimization teriminin kısaltılmış hali olan SEO Türkçe anlam olarak; web sitelerinin tüm sayfaları ve detaylarıyla birlikte, arama motorlarına uyumlu, arama motorlarının ve ziyaretçilerin seveceği bir optimizasyon çalışması yapmaktır, diyebiliriz.

SEO nedir? Sorusu her ne kadar birkaç cümleyle özetleniyor olsa da, aslında çok geniş kapsamlı ve her detayı web siteleri için hayati bir öneme sahip olan çalışmalardır. Tüm arama motorları için web sitesine yapılabilecek iyileştirme çalışmaları, SEO kapsamında yapılan çalışmalardır.

Web siteleri bu çalışmalar neticesinde arama sonuçlarında daha sık ve üst sıralarda görünerek, daha fazla doğal ziyaretçi çekebilmektedir. Doğru adımlarla nitelikli bir şekilde yapılan SEO çalışmaları, sitenin arama motorlarındaki sıralamalarında uzun süre ilk sayfalarda kalmasına imkan tanımaktadır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO nasıl yapılır? Sorusuna verilecek cevapları, genel anlamda yapılacak çalışmalar hakkında maddeler halinde bilgiler vermek daha anlaşılır olacaktır. Bu maddeleri sadece birer başlık olarak da düşünmek, hiçte yanlış olmayacaktır. Çünkü bu maddelerin her birisi, kendi başlığı altında ayrı ve detaylı birer çalışmayı gerektirmektedir.

 • Belirlenen sektörde kullanacağınız anahtar kelimenin alan adınızda geçmesi, çalışmalarınızın ilk kuralını oluşturmalıdır.
 • Alacağınız alan adının yaşlı olması da, SEO çalışmaları açısından önemli bir kriterdir.
 • İyi bir hosting seçimi, önemlidir. Paylaşımsız IP adresi ve hostingler üzerine kurulan web sitelerinin, çalışmalara daha hızlı cevap verdiği görülmüştür.
 • Tema seçimi önemlidir. Sitenizde yer alan tüm kodların arama motorları ile uyumlu halde olması, önemli bir SEO kriteridir.
 • Rakip sitelerinizin analizini iyi yaparak, onların çalışmaları üzerinden bir strateji belirlemek
 • Site içi SEO çalışmalarını detaylı bir şekilde yapmak
 • Site içi linklemeleri dikkatli bir şekilde yapmakta, SEO nasıl yapılır? Sorusuna vereceğimiz cevaplardan birisidir.
 • Site hızı yeni algoritmaya göre eskisinden çok daha fazla önem kazanmıştır. Site hızını ihmal etmeden uygun kodlama, hosting ve diğer optimizasyon çalışmalarını yapmak
 • Benzersiz SEO uyumlu makaleler, web siteleri için hayati önem taşımaktadır. Bu kuralı sadece makaleler olarak değil, tüm içerikler için düşünerek hareket etmek oldukça önemlidir.
 • Backlink alımı yapmak halen geçerli bir SEO kriteri olsa da, backlink çalışmalarının çok daha dikkatli ve doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi halde faydadan çok, zararla karşılaşabilirsiniz.
 • Görsellerinizi en basit yöntemle paint ile yeniden özgünleştirmeli, alt etiket ismi bulunmayan görsel bırakmamaya özen göstermeli ve görsel ölçülerinizi alt isimlerde mutlaka belirtmelisiniz.
 • Sosyal medyada paylaşılacak içerikler oluşturarak, sitenizin popülaritesini artıracak çalışmalar yapılmalıdır.
 • Sitenizin Google kalite politikalarına uygun olarak optimize edilmesi de, SEO nasıl yapılır? Sorusuna verilecek önemli cevaplar arasında yer almaktadır.
 • Sitenizin mutlaka ama mutlaka mobil cihazlarla uyumlu olması, SEO kriterleri bakımından önemli bir yere sahiptir.

SEO çalışmaları için bunların dışında önemli olan irili ufaklı birçok faktör bulunmaktadır. SEO konusunda en fazla ihmal edilen çalışmaya baktığımızda, ziyaretçi odaklı SEO çalışmalarından uzak kalındığını söylemek mümkündür. Zira ziyaretçilerin sitede daha fazla kalması ve daha fazla sayfalarda gezinmesi, siteye yapılan tüm çalışmalara doping etkisi yapmaktadır. Google siteye gelen ziyaretçi kadar, ziyaretçinin sitede kaldığı süreye de bakarak sitenin genel kalitesi hakkında bilgi sahibi olmaktadır.

Çünkü içerik bakımından zayıf ve kalitesiz sitelerde, ziyaretçinin uzun süre kalamayacağı mantığıyla hareket etmektedir. Ki bu mantıkta, oldukça doğrudur. Kullanıcının sitede daha uzun süre kalması demek, sitede aradığı içeriği bulduğunun bir göstergesi demektir.

SEO çalışmalarının tüm detaylarında yapılacak çalışmaların, tamamen doğal çalışmalar olmasına daha doğrusu arama motorlarının böyle algılamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Doğru yapılan çalışmalar siteye oldukça olumlu katkılar sunarken, yanlış yapılacak çalışmalar ise siteniz için telafisi uzun zaman alacak zararlar verecektir.