Özgün ve Kaliteli İçeriğin Önemi

 • 1995 Okunma

 • 11 Mayıs 2019

 • 0 Yorum

Google sıralama sinyalleri için  üretimi, site içi faktörler arasında yer alan önemli, hatta en önemli kriterlerden birisidir. Google’da üst sıralara çıkmak için içeriğin önemi nedir? Sorusuna detaylı cevap alacağınız bu yazımızda, kaliteli içeriğin Google sıralama sinyalleri üzerindeki etkisinden bahsedeceğiz.

SEO Çalışmaları Açısından İçeriğin Önemi

Kaliteli İçerik

Her zaman duyduğumuz ancak zaman zaman uygulamadığımız ‘İçerik kraldır’ sözünü normal birisi söylese belki bu kadar dikkate alınmamasını önemsemezdik. Ancak bunu söyleyen kişinin Google yönetiminde önemli bir konuma sahip olması, burada içeriğin ne denli önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Tabii ki kral olan içerik, kopya içerikler değil tamamen özgün ve özene bezene yazılmış kaliteli içerik olmaktadır.

 • Arama motorlarından çok, insanlar için içerik oluşturun. Anahtar kelimeler her ne kadar önemini korusa da, eskisi kadar öncelik tanınmamaktadır.
 • İçeriklerinizi anahtar kelimeler için aşırı optimize etmek, yarardan çok zarar sağlamaktadır. İnsanların gerçekten faydalanabileceği içerikler, artık daha değerlidir.
 • Yazım kuralları ve kullandığınız dil bilgisi, Google sıralama sinyalleri için kaliteli içerik oluşturmak adına önemlidir. Google’ın bunları fark edemediğini düşünmeyin. Dünyanın en iyi ve en gelişmiş veri tabanına sahip, arama motorundan bahsediyoruz. Google’dan ziyade, kullanıcı deneyimini iyileştirmek içinde, imla ve dil bilgisi kuralları önemlidir.

Okunabilir İçerikler

İçeriklerin okunabilir olması, ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun kalması için önemli etkenlerden birisidir. Bu sebeple, içeriklerinizin okunabilirlik oranını artırmaya özen gösterin.

WordPress için bunu test etmenin en iyi yollarından birisi, Yoast SEO okunabilirlik analizidir.

Okunabilirlik için dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedecek olursak;

 • Çok uzun cümleler kurmayın. Cümlelerin %25 oranından daha fazlasının, 25 kelimeden uzun olmamasına dikkat edin.
 • Paragraf kullanımı da, yine kaliteli içerik oluşturmak açısından önemlidir. Paragrafların 150 kelimeden az olmasına önem verin.
 • En fazla, her 300 kelime için bir alt başlık kullanmak faydalı olmaktadır.
 • Kullanacağınız üslubun akıcı olması da, kaliteli içerik oluşturma konusunda dikkat etmeniz gerekenler arasındadır.
 • Bağlaç kullanımına özen göstermeli, ancak aşırıya da gidilmemelidir.

İçeriklerin Biçimlendirilmesi

Google’da üst sıralara çıkmak için, içerik kalitesinde içeriklerin biçimlendirilmesi de önemli bir unsurdur. Yazınızın siteniz üzerinde nasıl duracağının iyi şekilde ayarlanması, oldukça önemlidir. Satırlar arasındaki boşluklar ve yazı boyut ve şekilleri, son derece önemli bir konudur.

İlk paragrafta bahsettiğiniz bilgilerle, içeriğin genel yapısının aynı olmasına özen gösterin. İlk paragrafı koyu renklerde yazarak, alt kısımları normal yazıp konuya dikkat çekebilirsiniz.

İçerik Uzunluğu

İçeriklerin arama motorlarında daha üst sıralarda yer alması için, içerik uzunluğu da önemli bir konudur. SEO açısından içeriklerin en az, 300 kelime olması ön görülmektedir. Ancak arama motorlarında üst sıralarda yer almak için kelime sayısını artırmaya çalışmak yerine, kullanıcıya en doğru bilgiyi sunmak artık daha önemlidir. Çünkü yeni algoritmalarla Google, kullanıcı odaklı SEO çalışmalarına daha fazla önem vermektedir.

Her ne kadar içeriklerin uzun olması faydalı bulunsa da, doğru içerikler oluşturmak kelime sayısından daha önemli bir olgudur.

 

Benzer Yazılar

Ürün URL Optimizasyonu

Sıralama faktörlerinden biri olan urllerin ürün isimlerine göre SEO kriterlerine göre optimize edilmesi gerekmekt

Google belirli dönemlerde çekirdek yapısında belirli başlı güncellemeler yapmaktadır. Bu güncellemelerin bazılarını habersiz bir şekilde yaparken bazılarını da blog sayfasında paylaş

Sitenize gelen bağlantıları detaylı olarak analiz ettikten sonra sitemiz için zararlı olanları engellememiz gerekmektedir. Bu  bağlantılar sizin haberiniz olmadan da sitenize zarar verebilme

Google arama sonuçlarındaki sıralamayı belirleyici ve bu sıralamaya etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden bir kısmı sitenin site dışındaki farklı etkenleri olup, diğer