Google BERT Algoritma Güncellemesi Nedir?

  • 2669 Okunma

  • 5 Kasım 2019

  • 0 Yorum

Google belirli dönemlerde çekirdek yapısında belirli başlı güncellemeler yapmaktadır. Bu güncellemelerin bazılarını habersiz bir şekilde yaparken bazılarını da blog sayfasında paylaşıyor. Google blog sayfasına https://www.blog.google/ url üzerinden ulaşabilirsiniz. Google resmi olarak en son 5 sene önce “RankBrain” algoritmasi ile köklü bir güncelleme yayınlamıştı. RankBrain algoritmasından sonra en önemli olan güncellemesini “BERT” adında duyurdu. Güncelleme öncelikli olarak İngiltere ve İngilizce dili başkta olamak üzere işleme girmeye başladı.

Bert Nedir?

Bert (Bidirectional Encoder Representations from Transformers) teknik olarak Transformatörlerdeki çift yönlü kodlayıcı beyanı anlamına gelmektedir. Güncellemenin ana odağını daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse eğer arama yaparken yazılan kelimelerin ayrı ayrı odak olduğu arama sonuçlarının yerine yazılan kelimelerin bütününü baz alarak yapay zekayı da kullanarak daha uygun sonuçları kullanıcıların karşısına çıkarmaktır.

Google Bert Algoritması Nasıl Çalışır?

Kullanıcıların arama yaptığı kelimeleri tek tek değerlendirerek eşleşmelere göre en uygun olan internet siteleri, haberler, videolar ve konumlar gibi sonuçları bize sunmaktadır. Bert güncellemesi ile yapay zeka arama sonuçlarında mantıksal kelime işleme algoritması kullanarak kullanıcıların yaptıkları sorguları daha gerçekçi sonuçlarla listeleyecek.

Arama sonuçlarında İngilizce olarak yapılan ve “for“, “to” ya da “not” ve “no” gibi sözcüklere bağlı olarak aramalarda, Google’ın gösterdiği sonuçlar bu sözcüklere göre daha ilişkili listelenecektir.

Google Bert Algoritması Örnekleri

BERT Algoritması güncellemesinden önce ve sonra “2019 brazil traveler to usa need a visa” anahtar kelimesini kullanarak yapılan arama sonuçlarının karşılaştırması:

Bir sorgu dizesi için, “do estheticians stand a lot of work”, Google sonuçları tek tek anahtar kelimelerle eşleştirmeye çalışarak niyeti anlıyordu.

Yapılan güncelleme ile artık longtail Keywords olarak tabir ettiğimiz uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha fazla ön plana çıkacaktır. Bu nedenle sitenizde paylaşacağınız içeriklerin özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Gireceğiniz içeriklerde niş anahtar kelimelere odaklanmak yerine birden fazla uzun kuyruklu anahtar kelimeye odaklanabilirsiniz. Serach console panelinden Performans aracını kullanarak siteniz için uzun kuyruklu kelime çalışması yapabilirsiniz.

Google BERT Algoritmasına Göre Optimize Yöntemleri

  • Standart SEO çalışmalarının dışına çıkmayın.
  • Negatif SEO yöntemlerinden kaçının
  • Sitenizin teknik olarak tüm hataları giderin.
  • Site içi SEO düzenlemeleri ile sayfalarınızı hem SEO’ya hemde kullanıcılara göre uygun hale getirin.
  • Kullanıcı deneyimini negatif yönde etkileyecek özellikleri sitenizden kaldırın.
  • Web sitenizin tamamen mobil uyumlu olmasına özen gösterin.

Benzer Yazılar

Ürün URL Optimizasyonu

Sıralama faktörlerinden biri olan urllerin ürün isimlerine göre SEO kriterlerine göre optimize edilmesi gerekmekt

Sitenize gelen bağlantıları detaylı olarak analiz ettikten sonra sitemiz için zararlı olanları engellememiz gerekmektedir. Bu  bağlantılar sizin haberiniz olmadan da sitenize zarar verebilme

Google sıralama sinyalleri için  üretimi, site içi faktörler arasında yer alan önemli, hatta en önemli kriterlerden birisidir. Google’da üst sıralara çıkmak için içeriğin önemi nedi

Google arama sonuçlarındaki sıralamayı belirleyici ve bu sıralamaya etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden bir kısmı sitenin site dışındaki farklı etkenleri olup, diğer