WordPress Site Hızlandırma Teknikleri

  • 1737 Okunma

  • 24 Ocak 2019

  • 0 Yorum

WordPress site hızlandırma teknikleri hakkında tavsiye edeceğimiz yöntemler, WordPress tabanlı sitenizin hızının artmasına, önemli katkılar sunacaktır.

Site hızının Google gözünde eskisinden çok daha önemli olduğunu hatırlarsak, yapacağımız site hızlandırma çalışmalarının da sitemiz için hayati öneme sahip olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

WordPress Site Hızlandırma Teknikleri

Tema Seçimi

Tema seçiminin doğru yapılması, site hızlandırma için baştan alacağımız önlemlerden birisidir. Çünkü yanlış tema seçimi, siteyi yavaşlatan en temel faktörlerden birisidir. Bu nedenle tema seçimi yaparken kod ve sorgu yoğunlukları dikkate alınmalı, sitenin yavaşlamasına neden olacak yoğunlukta sorgu ve kod içeren temalardan kaçınılmalıdır.

Cache Eklentisi

WordPress site hızlandırma teknikleri arasındaki tavsiyelerimizden birisi de, cache eklentisi kullanmaktır. Hali hazırda bu ve buna benzer birçok wordpress site hızlandırma eklentileri, oldukça yarar sağlamaktadır. Cache ayarlarınızın doğru bir şekilde yapılması, sitenizin eskisinden daha hızlı olmasına yardımcı olacaktır.

CDN Kullanımı

Farklı bölgelerden sitenize bağlanan kullanıcıların bağlantı hızları, birbirine göre farklılık gösterebilmektedir. Örnek verecek olursak, sitenize Paris’ten bağlanmak isteyen bir ziyaretçiyle İzmir’den bağlanmak isteyen ziyaretçiye, sitenizin yanıt verme süreleri farklılık gösterebilir. İşte tamda burada, CDN kullanımı devreye girmektedir. CDN kullanımı sayesinde sitedeki dosyalarınızın sunucuya eşit olarak dağıtılması sağlanarak, lokasyondan kaynaklı gecikmeler önlenmiş olur.

Fotoğraflarınızı Optimize Edin

Site hızında fotoğrafların iyi bir şekilde optimize edilmiş olması, oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Fotoğraf optimizasyonu için yapacağınız önemli işlemlerden birisi, fotoğraf boyutunu görsel isminde belirtmektir. Örneğin 800×400 boyutuna sahip bir fotoğrafınızın var olduğunu düşünürsek, görsel alt isminin sonuna bu boyutu girmeniz gerekmektedir. Konumuzdan örnek verecek olursak, görsel ismi WordPress site hızlandırma teknikleri için, wordpress_site_hizlandirma_teknikleri_800x400 şeklinde bir görsel boyut optimizasyonu yapılabilir. Bu sayede arama motoru bunu hızlı bir şekilde algılayarak, sitenizin daha hızlı yanıt vermesine imkan tanır.

Wp. Smush eklentisini wordpress temanıza kurarak, fotoğraflarınızı toplu olarak sıkıştırarak da site hızınızı artırabilirsiniz.

Site Hızı Neden Önemli?

Site hızının önemine de kısaca değinecek olursak, Google’nin son algoritmasıyla birlikte en önemli SEO kriterlerinden birisinin site hızı olduğunu söyleyebiliriz. Google’nin yanı sıra geç yanıt veren bir sitede, kullanıcıların uzun süre kalmayacağı önemli bir gerçektir. Bu durumda sitede kalma süresi azalacağı gibi, hemen çıkma oranları da artacak ve Google’ye siteniz hakkında olumsuz sinyallerin gitmesine neden olacaktır.

Google’ye gidecek bu olumsuz sinyallerin ise, site otorite puanına olumsuz yansıyacağını ve arama sonuçlarında gerilemenize etki edeceğini unutmamak gerek. Bunların yanı sıra sitenizden hemen çıkan kullanıcıların, reklamlarınıza tıklama olasılıkları da en aza inecektir.

Benzer Yazılar

Google page speed veya gtmatrix araçlarından sitemizi sorguladığımızda css ve js dosyaları ile ilgili versiyon hatalarını görmekteyiz. Bu hatalar nedeniyle hız araçlarında sitemizin değe

WordPress temalarında kullanılan temel kodları bir araya topladım. Her zaman elinizin altında, kolay ulaşılabilsin diye. Benim Unuttuğum kodlar olabilir. Sizde yorum yaparak hatırlatırsanı

WordPress’te eklentisiz olarak okunma yani görüntülenme sayısını gösterebilirsiniz. Bununla birlikte popüler yazıları da istediğiniz yerde listeleyebilirsiniz. Function.php Eklenecek K

Özel alanlar, mevcut wordpress blogunuza adından da anlaşılacağı üzere size özel kısımlar ekleyebilmenize, wp blogunuzu özelleştirmenize yarar. İlk olarak özel alan kısmı aktif değ