Sanal Posların Referral Olarak Görülmesi Sorunu

  • 2287 Okunma

  • 25 Mart 2019

  • 0 Yorum

Genel olarak e-ticaret sitelerinde karşımıza çıkan sorunlardan bir tanesi sanal posların referral olarak görülmesi sorunudur. E-ticaret siteleriniz de Google Analytics üzerinden trafik kaynaklarını incelediğinizde  referral trafik kaynakları raporunda aşağıdaki ekran görüntüsünde bulunan sanal pos adreslerini görmeniz mümkündür.

Bu durum ödeme işlemi sırasında 3D Secure aşamasında ya da işlem gerçekleşirken bankaya yönlenip sonrasında sitenize dönen trafik neticesinde ortaya çıkar. Bu, kaynaklar hariç bırakmadığınız sürece satış sonuçlarının verilerini doğru bir şekilde analiz edemeyebilirsiniz. Yapılan işlemler sonucu işlemler yönlendirmeli olarak analytics üzerine yansıdığı için satışların organik, cpc veya sosyal medya üzerinden ne kadar yapıldığını göremeyeceksiniz.

Böyle bir durumun önüne geçmek ve sanal posların yarattığı hatalı verileri engellemek için aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan işlemi yapmanız yeterli olacaktır.

Yönlendirme hariç tutma listesine giderek referral olarak gelen sanal pos site adreslerini eklemeniz yeterli olacaktır.  Yönetici sekmesini açtıktan sonra > Mülk Sekmesinin altında bulunan izleme bilgilerine tıklayın daha sonrasında açılacak olan menüden Yönlendirme Hariç Tutma Listesi linkine tıkayın. Açılan sayfadan +Hariç tutulacak yönlendirme ekle butonuna tıkladıktan sonra analytics panelinde gördüğünüz referral yönlendirme adreslerini ekleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar