Backlink Nedir?

 • 1734 Okunma

 • 8 Mart 2019

 • 0 Yorum

Web sitelerini arama motorlarında üst sıralara taşımak adına yapılabilecek, onlarca ve hatta yüzlerce çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalardan biriside SEO için olmazsa olmazlar arasında yer alan, Backlink alma çalışmalarıdır. Bu yazımızda sizlere Backlink Nedir? Kaliteli Backlink Nasıl Alınır? Sorularının cevaplarını verirken, diğer yandan en kaliteli backlink alma yolları hakkında da detaylı bilgilere değineceğiz.

Backlink Nedir?

Öncelikle SEO’nun en önemli silahlarından birisi olarak kabul edilen Backlinkin tanımını yaparak, Backlink nedir? sorusuna cevap verelim.

İngilizcede geri bağlantı anlamı taşıyan backlink, daha anlaşılır bir şekilde; bir sitenin diğerine atıfta bulunarak referans gösterip bağlantı vermesidir. Diyerek, backlink nedir? sorusunu anlaşılır bir şekilde cevaplamış olalım.

Örnekle detaylandıracak olursak, A sitesi yayınladığı herhangi bir içerikte ya da ana sayfasından sizin sitenizin linkini ya da içeriklerinizden birinin linkini paylaşıyorsa, arama motorları gözünde bu durum, A sitesinin konuyla alakalı sizin sitenizi referans gösterdiği anlamı taşımaktadır. Her çalışmada olduğu gibi yararları olduğu kadar, doğru uygulanmadığı takdirde son derece büyük zararları da bulunmaktadır. Backlinkin yararları ve zararları hakkında, aşağıda daha kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Backlinkin Yararları

Backlinkin faydaları hakkında sizlere biraz bilgi verip, sonrasındaysa backlinkin zararları konusuna da değinirsek, backlink çalışmalarınızın daha yararlı hale getirilmesine katkıda bulunmuş olacağımız düşüncesindeyim.

 • Sitenizin genel anlamda, arama motorlarında yükselmesini sağlar. Bu sayede, arama motorlarından çok daha fazla hit alabilirsiniz.
 • Backlink veren site üzerinden, sizin sitenize ziyaretçi akışına olanak tanır.
 • Kaliteli bir siteden alınması durumunda, Google gibi arama motorları gözünde sitenizin itibarı artar. Siteniz üzerinde yapılacak farklı çalışmalarda da, arama motorları üzerinde daha hızlı sonuç almanıza imkan tanır.
 • Anahtar kelimelerinizde, daha hızlı ve kalıcı yükselmeler sağlaması, backlink almanın faydaları arasında gösterilmektedir.
 • Alexa değerleriniz düşmeye başlar.
 • Sitenizin, eskisine nazaran çok daha hızlı indekslenmesine imkan tanır.
 • Arama motorlarının çeşitli etkenleri değerlendirerek sitenize verdiği puan kalitesi artırması, backlink almanın yararları arasındadır.

Doğru backlink almanın yararları bunlar iken, yanlış backlink almanın zararları aşağıdaki gibidir.

Yanlış Backlinkin Zararları

Yazımızın devamında vereceğimiz doğru backlink alma yolları dışında, bilinçsizce alınacak backlinlerin, web sitenize vereceği zararlar, şunlardır.

 • Web sitenizin, hızlı bir şekilde sıralamadan düşmesine neden olur.
 • Anahtar kelimeleriniz başta olmak üzere, içerik başlı düşüşler hissedilir derecede artar.
 • Arama motorlarında, web sitenizin puanlaması düşer.
 • Arama motorlarının, web sitenizi spam olarak algılama riski artar.
 • Hit sayısında, gözle görülür düşüş yaşanır.
 • Yapılan yeni ve kaliteli çalışmaların etkisi, beklenenin çok altında olumlu sonuç verir.
 • Alexa değerlerinde, hızlı bir artış yaşanır.

Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

Kaliteli backlink nasıl alınır? Sorusuna vereceğimiz cevaplar titizlikle değerlendirildiğinde, web sitenize gözle görülür bir şekilde yarar sağlayacaktır. Kaliteli backlink almanın yolları hakkındaki bilgilerin daha akılda kalıcı olması için, maddeler halinde sıraladık. İşte o altın kurallar…

 • Backlink alacağınız sitenin yaşı, sizin web sitenizin yaşından ne kadar büyük olursa, alacağınız backlink kalitesi de o kadar fazla olacaktır.
 • Kendi web sitenizin içeriğiyle örtüşen kaliteli sitelerden backlink almakta, kaliteli backlink almanın yolları arasındadır.
 • Hit sayısı yüksek sitelerden link almak, oldukça yararlıdır.
 • Resmi web sitelerden backlink almak, faydalıdır.
 • Gönüllülük esasına dayalı, ülkesinde ya da dünya genelinde kendi dilinde kabul görmüş sitelerden link almakta, kaliteli backlink alma yöntemleri arasındadır.
 • Yoğun bir şekilde güncellenen sitelerden alınacak backlinkler, daha kalitelidir.
 • Kaliteli dizinlerden alınacak backlinklerde, hissedilir derecede yarar sağlamaktadır.

Backlink Alma Zamanları Önemlidir

Backlink alırken belirli bir zamanlama yaparak almak, alınacak backlinkin doğal olmadığına dair arama motorlarına kuvvetli bir sinyal niteliği taşıyacaktır. Elbette bu konuda kaba bir zamanlama yapılabilir. Ancak örneğin haftanın belirli günlerinde ve belirli sayılarda backlink almak gibi bir programlama yapmanız halinde, bu zamanlama ve plan web sitenizin zararına olacak bir davranış biçimidir.

Mesela ayın ilk haftası Salı günü 4 backlink alıyorsanız, diğer ayın 2. Haftası 9 backlink alabilirsiniz. Özetle zamanlama ve sayı konusunu, tamamen doğal bir görüntü verecek şekilde programınızın içerisine serpiştirmek daha yararlı olacaktır.

Zaman konusunda vurgu yapılması gereken diğer husus ise, web sitenizin yaşıdır. Birkaç aylık siteye backlink almak, yarardan çok sitenize zarar verecektir. Her ne kadar genel kanı 3 ayı doldurduktan sonra backlink almak olsa da, 6 ay ve daha fazlasını beklemek yine makul kabul edilebilecek bir zaman dilimidir.

NoFollow mu? DoFollow mu?

Konu backlink olunca, alınacak linklerin ne tür olacağı konusunda da farklı tartışmalar ortaya atılmaktadır. Öne sürülen varsayımların kimisi doğru iken, kimisi ise oldukça yanlıştır. Örneğin nofollow linklerin her zaman işe yaramaz linkler olduğu düşünülse de, bu varsayım tamamen doğrudur demek mümkün değildir.

Öncelikle Nofollow ve Dofollow backlink tanımını, yeniden yapalım.

Nofollow backlink; Backlink aldığınız web sitesinin arama motorlarına, referans verdiğim siteye benim üzerimden ziyaretçi gidebilir ama güç aktarımı yapılamaz, demesidir.

Dofollow backlink; Backlink aldığınız web sitesinin arama motorlarına, referans olarak verdiğim siteye benim üzerimden ziyaretçi gidebileceği gibi, pagerank vb gibi algoritmalara yarar sağlayacak güç aktarımı da olabilir, demektir.

Buraya baktığımızda, dofollow backlink almak aynı kalitede siteler için söyleyecek olursak daha faydalıdır. Ancak kalitesiz bir siteden dofollow link almak yerine, kaliteli bir siteden nofollow link almak daha yararlıdır.

Google’nin eski algoritmasına göre dofollow tarzı backlinkler, pagerankın artmasında önemli bir etkiydi. Ancak nofollow linklerse, pagerankın artmasına katkı sağlamamaktaydı.

Bu demek değildir ki, nofollow linkler tamamen yararsız. Kaliteli az çıkışlı bir siteden alınacak nofollow linkler, geçmiş algoritmaya göre bahsedecek olursak pageranka etki etmese bile, sitenin Google’de hızlı bir şekilde sıralanmasına neden oluyordu. Çok çıkışlı ve daha az kaliteli siteden link almaksa pageranka daha zayıf etki ederken, Google sıralamalarında gerekli etkiyi sağlayamayabiliyordu.

Bu durumu, yine pagerankın var olduğu dönemler üzerinden birkaç soru ve cevapla detaylandıralım.

 • Sitenizle aynı içeriğe sahip web sitesinden Nofollow link mi alırsınız?

Sitenizle farklı içerikli bir siteden dofollow link mi alırsınız?

Aynı içeriğe sahip siteden nofollow link alırım. Sitemin pagerankına etki etmese bile, Google’de ki hızı daha yüksek olacaktır.

 • Az link çıkışına sahip bir siteden nofollow linki alırsınız?

Çok link çıkışına sahip kaliteli bir siteden Dofollow link mi alırsınız?

Burada benim tercihim yine, az çıkışlı nofollow siteden link almak olurdu. Yine pagerankıma olumlu katkısı olmasa da, Google’de yükselmem daha hızlı ve kolay olurdu. Nofollowda olsa, kaliteli siteden link almış olurdum.

 • Az link çıkışı bulunan kaliteli siteden dofollow link mi alırsınız?

Yine az çıkışlı kaliteli bir siteden nofollow link mi alırsınız?

Burada elbette ki sitelerin aynı kalitede olması ve dofollow link alma imkanım nedeniyle, dofollow link almayı tercih ederim. Hem sitemin Google’de yükselmesine etki eder, hem de pagerank değerime etki eder.

Kısacası tercihler, sitelerin kalitesine ve backlink alma imkanınıza göre değişmektedir.

Backlink nedir? ve Backlink nasıl alınır? Sorularına cevap vererek, backlinkin yararları ve zararları hakkında da bilgiler verdik. Sizde backlink hakkındaki yorumlarınızı aşağıda bizimle paylaşarak, diğer ziyaretçilerimize katkıda bulunabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ürün URL Optimizasyonu

Sıralama faktörlerinden biri olan urllerin ürün isimlerine göre SEO kriterlerine göre optimize edilmesi gerekmekt

Google belirli dönemlerde çekirdek yapısında belirli başlı güncellemeler yapmaktadır. Bu güncellemelerin bazılarını habersiz bir şekilde yaparken bazılarını da blog sayfasında paylaş

Sitenize gelen bağlantıları detaylı olarak analiz ettikten sonra sitemiz için zararlı olanları engellememiz gerekmektedir. Bu  bağlantılar sizin haberiniz olmadan da sitenize zarar verebilme

Google sıralama sinyalleri için  üretimi, site içi faktörler arasında yer alan önemli, hatta en önemli kriterlerden birisidir. Google’da üst sıralara çıkmak için içeriğin önemi nedi